Rožmitál pod Třemšínem
Městečko Rožmitál pod Třemšínem, nejmenší město v okrese Příbram, najdeme 15 km jižně od tohoto okresního města. Rožmitál pod Třemšínem je nejen ideálním vstupním místem na výlety do Brd. Do Rožmitálu se můžeme vydat i za jeho jedinečností a historií.
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Dominantou je zámek, který vznikl přestavbou hradu, z něhož se zachovala hranolová věž. Na náměstí se nachází neobarokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Mezi další památky patří kaplička sv. Anny, kamenný silniční most a venkovské domy a měšťanské domy.
Rožmitál pod Třemšínem je známý svým komínem osídleným čápy. Historicky cenný oktagonální komín bývalé arcibiskupské slévárny v Rožmitále byl postaven na počátku druhé poloviny 19. století a je dodnes v původním stavu. Díky osídlení čápy a hlavně díky protestům rožmitálských i odborné veřejnosti proti jeho demolici zůstal stát jako poslední svědek významné industriální éry města.
V Rožmitále pod Třemšínem najdeme i zámek, který se otvírá návštěvníkům pouze při kulturních akcích. Rozsáhlý zámek je tvořen trojkřídlou budovou. Z původního hradu, založeného ve 13. století Oldřichem z Březnice, se dochovala hranolová věž se vstupní bránou, která má na třech stranách arkýře a okna s pozdně gotickým ostěním. Od 16. století hrad vlastnil Zdeněk Lev z Rožmitálu, který nechal postavit hlavní zámeckou budovu. Po požáru v roce 1930 bylo rozkradeno zařízení objektu. Od roku 1948 zámek chátral, v současné době je v soukromém vlastnictví. O zámek se stará dobrovolný spolek Rožmitálský zámek a nezisková organizace Czech National Trust.
Nedaleko zámku najdeme kostel sv. Jana Nepomuckého. Původně barokní kaple sv. Jana Nepomuckého byla přestavěna v letech 1904 - 1905 architektem Josefem Fantou v neobarokním slohu. V ochozu na kůru tohoto filiálního kostela se dochovala litinová deska s jedním z Rybových hesel: ”Abys byl lepším, pozoruj denně tvé činy a zkoumej je.” z roku 1852. Varhany pocházejí z roku 1905.
Ve Starém Rožmitále, jež je součástí Rožmitálu pod Třemšínem, najdeme kostel Povýšení sv. Kříže. Památkově chráněný sakrální areál, jehož základy byly založeny v polovině 13. století, je tvořen původně gotickým farním kostelem, farou se zahradou a budovou kaplanky. Zajímavostí tohoto kostela je, že jsou v něm dodnes varhany, na které hrával Jakub Jan Ryba.
Na hřbitově u kostela kostel Povýšení sv. Kříže najdeme hrob skladatele a místního učitele Jakuba Jana Ryby.