Ostrov
Ostrov je město v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji, deset kilometrů severovýchodně od Karlových Varů. Leží na úpatí Krušných hor na řece Bystřici. Město je známé také jako Ostrov nad Ohří. Do roku 2004 se ve zdejším závodě vyráběly trolejbusy. Dnes město láká turisty nejen na návštěvu místního zámku a zámeckého parku, ale také širokou škálou volnočasového vyžití. Historické jádro je městskou památkovou zónou.
Počátky osídlení jsou spojovány s kolonizací německých kolonistů z Frank a Bavor a s klášterem řádu cisterciáků z Oseka. Založení osady je připisováno Slávkovi z rodu Hrabišiců. Nejstaršími dochovanými stavebními památkami jsou hřbitovní kostel svatého Jakuba Většího, pozdně románská stavba z let 1224–1226 a základové zdivo hradu v suterénu a přízemí dnešního zámku. V 60. či 70. let 13. století zabavil Přemysl Otakar II. Hrabišicům (psaným již jako páni z Rýzmburka), konkrétně Borešovi, majetek za jeho účast při povstání Václava I. při konfliktu mezi Václavem I. a jeho synem Přemyslem Otakarem II. Král ostrovské državy Borešovi nevrátil a o druhé vzpouře jej dal roku 1277 popravit.
Tvář města byla do dnešní podoby mnohokrát pozměněna řadou ničivých požárů a následnou novou výstavbou. Jediné, co dokládá středověký původ a vzhled hradu, jsou klenuté sklepy a substrukce hradu, vystavěného na obdélném půdorysu s přístupovým můstkem od západu přes říčku Bystřici. V 15. století se město stalo městem poddanským, patřilo hraběcímu rodu Šliků, který zbohatl především z těžby stříbra v nedalekém Jáchymově. V Ostrově byl vystavěn Šlikovský zámek, jehož existenci opět zmařil požár.
Po bitvě na Bílé hoře byl majetek rodu konfiskován a ostrovské panství připadlo vojevůdci císařských vojsk Juliovi Jindřichovi Sasko-Lauenburskému. Chtěje učinit z Ostrova své rezidenční sídlo, nechal přestavět Šlikovský zámek, založil zámecký park, svého času považovaný za osmý div světa, a svou pohřební kapli svaté Anny. Vdova Marie Magdaléna, rozená z Lobkovic, založila roku 1666 kostel Zvěstování Páně s klášterem řádu piaristů. Piaristická kolej s latinským gymnáziem byla činná až do konce 19. století. V rozvoji města tzv. Posvátného okresku pokračovali také vévodův syn Julius František a jeho manželka, a to stavbou kaple svatého Floriána. V zámeckém areálu vybudovali letohrádek ve středu parku a dokončením celkové koncepce obou areálů.
V 19. století patřilo panství Ostrov toskánské větvi rodu Habsburků. V této době město hospodářsky prosperovalo a jeho historické jádro dostalo dnešní podobu, vznikaly četné měšťanské domy. Původně renesanční stavba staré radnice byla novogoticky upravena. K dalšímu rozvoji města přispěla po roce 1855 stavba železnice, a to prodloužením Buštěhradské dráhy na trati Praha–Cheb. Kolem vlakového nádraží, vzdáleného asi 1 km od středu města, vznikaly nové průmyslové. Po první světové válce uvalilo ministerstvo zemědělství na toskánské panství Ostrov se vtělenými statky Gfeil, Unterbrand a Grasengrün nucenou správu a správcem byl jmenován lesmistr Rudolf Komárek.
V roce 1938 se město na základě Mnichovské dohody stalo součástí Německa. Česká menšina byla nucena odejít, ze zámku se stal v březnu 1939 první koncentrační tábor na území dnešního Česka, což připomíná pamětní deska na objektu. Poválečná léta byla ve znamení odsunu Němců, nového osídlování a především výstavbou sídlišť pro pracovníky uranových dolů v Jáchymově a později závodu na výrobu trolejbusů Škoda Ostrov. V místní části Ostrova Vykmanov byl v letech 1950–1960 tábor nucených prací pro politické vězně, zaměstnané v jáchymovských dolech, s nechvalně proslulou Rudou věží smrti.