Ostrov
Ostrov je město v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji, deset kilometrů severovýchodně od Karlových Varů. Leží na úpatí Krušných hor na řece Bystřici. Město je známé také jako Ostrov nad Ohří. Do roku 2004 se ve zdejším závodě vyráběly trolejbusy. Dnes město láká turisty nejen na návštěvu místního zámku a zámeckého parku, ale také širokou škálou volnočasového vyžití.
Výlety a volný čas
Zámek
Zámek je komplex několika budov zvaných Šlikovský zámek, Lauenburský zámek, Palác princů (též Bílý dvůr) a letohrádek. Na zámek navazuje rozsáhlý zámecký park. V současné době sídlí na zámku městský úřad. Zámecký park a Palác princů je přístupný veřejnosti. Na místě dnešního zámku původně stávala slovanská osada s opevněním, založená Hrabišicem Slavkem.
Zámecký park a Palác princů
Zámecký park byl založen hrabětem Juliusem Jindřichem, vévodou Sasko-Lauenburským v 17. století po bitvě na Bílé hoře. Později byl uprostřed parku postaven letohrádek. Na výstavbě se podíleli významní stavitelé tehdejší doby. Podoba dnešního parku je výsledkem úprav, které proběhly v 19. a 20. stol.
Piaristický klášter
Raně barokní areál kláštera s kostelem Zvěstování Panny Marie nechala vybudovat v roce 1666 Anna Magdalena, vévodkyně Sasko-Engernská a Vestfálská. Odedávna se areálu přezdívalo Posvátný okrsek. Po zrušení kláštera v roce 1852 prostory sloužily jako vojenský lazaret a od roku 1897 zde působily Sestry křesťanské lásky. Ve 2. polovině 20. století objekt využívala armáda. Kromě budovy kláštera v areálu spatříte také kapli sv. Floriána, kapli Panny Marie Einsiedelnské a budovu Ekocentra.
Dům kultury
Monumentální budova dokončená v roce 1955 je příkladem tradicionalismu s románskými a klasicistními prvky. Velmi honosná stavba s bohatou výzdobou byla také jednou z nejmodernějších v zemi. Svému účelu slouží dodnes. Od roku 1998 je zapsána na seznamu kulturních památek České republiky.
Lesopark Borecké rybníky
Lesopark Borecké rybníky je rekreační areál přírodního typu vytvořený v původně mokřadní oblasti. S historií i současností příměstského lesoparku vás seznámí tabule naučné stezky NS Borecké rybníky. Součástí lesoparku je i přírodní památka Koňský rybník, jejímž předmětem ochrany je populace a biotop čolka velkého, blatnice skvrnité a rozmnožovací biotop skokana ostronosého.
Rudá věž smrti
Ve věži a okolních budovách se mlela a třídila uranová ruda, která se exportovala do Sovětského svazu. V padesátých letech zde pracovali a žili političtí vězni v tvrdých podmínkách, ohrožoval je mimo jiné všudypřítomný radioaktivní prach. Věž se stala symbolem utrpení politických vězňů v padesátých letech 20. století a od roku 2008 je vyhlášena Národní kulturní památkou.
Ekocentrum
Ekocentrum je součástí klášterního areálu a stalo se nedílnou součástí volnočasových aktivit dětí a mládeže v Ostrově. Najdete zde přes stovku různých druhů zvířat - kajmany, želvy, dravé i exotické ptactvo, drobné šelmy, ryby atd. Koná se zde přes 20 zájmových kroužků a příměstské tábory a vzdělávací programy. Vstupné do ekocentra se nehradí.
Zřícenina zámku Mořičov
Barokní lovecký zámeček byl zbudován v letech 1738-1739. Jednalo se o dvoupatrovou stavbu na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku, která svým majitelům sloužila do počátku 19. století. Od poloviny 19. století byl zámek neudržován a zpustl. Dnes jsou z bývalého loveckého zámečku pouze ruiny uprostřed lesů a celý areál je památkově chráněný.
Hrad Hauenštejn
Středověký hrad Hauenštejn byl pravděpodobně založen ve 2. polovině 13. století, aby střežil zemské hranice. V 16. století za Šliků byl přestavěn na renesanční sídlo. V 19. století získal díky rodu Buquoyů novogotickou podobu a jeho okolí bylo upraveno do podoby anglického parku s řadou romantických staveb.
V roce 1947 byl zámek Buquoyům zabaven do roku 1958 byl využíván jako ubytovna jáchymovských dolů či domov pro mladistvé, poté byl definitivně opuštěn a začal chátrat. V roce 2000 koupil zříceninu v zuboženém stavu soukromý majitel, který začal s dlouhodobou rekonstrukcí. V současnosti si prohlédnete rytířský sál s neogotickými okny, Trofejní sál se sbírkou trofejí, desítky komnat s tematickými expozicemi nebo zámeckou kapli. Za námahu jistě stojí i výstup na gotickou věž a výhled do okolí nebo procházka rozlehlým lesoparkem s vyhlídkovým altánkem.
Koupaliště
Na koupališti najdete nový velký bazén s plaveckými drahami o délce 25 m, zónou pro relaxaci i vodní hrátky, tobogán, širokou skluzavkou, lezeckou síť, plovoucí lekníny a další atrakce. Součástí koupaliště je také malý bazén a brouzdaliště pro nejmenší děti. Pro návštěvníky jsou k dispozici šatny, WC, bezpečné úložné prostory, občerstvení a beach volejbalové hřiště. Před areálem koupaliště je velké parkoviště, kde každý návštěvník pohodlně a bezplatně zaparkuje.
Sportpark
Ve sportparku najdete lezeckou stěnu k volnému lezení, multifunkční hřiště, které kloubí na menším prostoru hned několik sportovišť najednou, vzduchovou trampolínu, in-line dráhu dlouhou 1077 metrů, bludiště, hřiště pro petanque, ohniště i bylinkovou zahrádku. Součástí sportparku jsou dětská hřiště primárně určené pro děti do 12 let. Dětská hřiště jsou rozdělena na velké a malé. Děti si tu mohou hrát na pískovišti, věžích, prolézat na prolézačkách i houpat na houpadlech ve tvaru oslíka a sloníka.
Skatepark
Skatepark v Ostrově se nachází v blízkosti polikliniky a silničního mostu – obchvatu. Byl postaven v roce 2014, má 14 překážek, které svými většími rozměry lákají nejen skateboardisty, ale také jezdce na Freestyle a BMX kolech a koloběžkách.