Pardubice
Pardubice jsou univerzitní a statutární město v okrese Pardubice na východě Čech a metropole Pardubického kraje. Leží ve východní části Polabí na soutoku řek Labe a Chrudimky. Známé jsou hlavně perníkem a Velkou Pardubickou. Mne při návštěvě Pardubic hodně překvapilo, že jsem narazila jen na jeden malý obchůdek s perníkem. I tak jsem si návštěvu Pardubic dokázala, jak se patří, užít.
Výlety a volný čas
Pernštýsnké náměstí
Pernštýnské náměstí najdeme v historickém jádru Pardubic. Za vidění stojí radnice, kterou nelze přehlédnut. Průčelí radnice je zdobeno sgrafitovou výzdobou, která nemá obdoby. Součástí náměstí je Mariánský sloup z roku 1698. Pernštýnské náměstí je lemované historickými domy, z nichž asi nejcennější je dům U Jonáše.
Kamenná vila
Novorenesanční kamenná vila na první pohled upoutá fasádou z neomítaného spárovaného lomového kamene, kterou doplňuje bohatá reliéfní výzdoba. Na průčelí vily hraje smrt na housle. Vila se začala stavět v roce 1913 podle projektu architekta Bóži Dvořáka snad jako sídlo královéhradeckého biskupa Josefa Doubravy. Během 1. světové války se stavba vily zbrzdila a po vleklých sporech o její užití byla definitivně dokončena díky osobnímu nasazení architekta Dvořáka až ve třicátých letech 20. století.
Kostel Zvěstování Panny Marie
Kostel Zvěstování Panny Marie je nejstarším pardubickým kostelem a patří mezi nejstarší stavby v Pardubicích. Založil ho před rokem 1359 pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Kostel spravoval řád minoritů, který se také zasloužil o jeho obnovu po Třicetileté válce. V roce 1905 byl kostel důkladně restaurován architektem Bóžou Dvořákem. Za 2. světové války byla krypta upravena na protiletecký kryt.
Budova kreamtoria
Rondokubistická stavba od architekta Pavla Janáka byla realizována v letech 1921–23. V roce 1935 byla doplněna o funkcionalistické kolumbarium od Karla Řepy. Krematorium, které je známé i z filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol, opravdu stojí za vidění. Na podobnou stavbu u nás jen tak někde nenarazíte.
Zámek
Pardubický renesanční zámek vznikl přestavbou vodního hradu ze 13. století. Z původního hradu se dochovala původní dispozice včetně obranných valů s nárožními rondely. O tuto přestavbu se postaral Vilém II. z Pernštejna.
Pardubický Norimberk
Pardubický Norimberk najdete jen kousek od pardubického zámku. Místo dostalo své jméno snad pro podobnost s historickou zástavbou tohoto starobylého německého města. Domy jako z Norimberku si prohlédnete od zámeckého opevnění. Naskytne se vám pohled nevídaný.
Doporučujeme
Nejen dvorek, Pardubice
Při návštěvě Pardubic jsem na doporučení navštívila restauraci Nejen dvorek. Klidné prostředí restaurace, kde nechybí ani malé jezírko s rybkami, je příjemným zastavením v rušném centru Pardubic. Projdete průchodem a najednou se ocitnete v oáze klidu. Ve stínu vysokých stromů, na uzavřeném dvorku, posedíte v klidu a bez rušení.
Z jídelního lístku si vybere opravdu každý, i ten, kdo trpí nějakou intolerancí. Co se mi opravdu hodně líbí je, že na jídelním lístku chybí smažená jídla. Všechna jídla jsou svěží, na lístku už s přílohou. Cenu za kompletní jídlo tak vidíte hned a nemusíte nic počítat. Obsluha v restauraci je milá, rychlá a profesionální. V případě potřeby poradí, snaží se vyjít vstříc. Mezi nápoji najdete i domácí limonády. Ty by byla opravdu škoda neochutnat. Jsou osvěžující a mají vyváženou chuť.
Co se týká jídla, jak na fotografiích vidíte, neodolala jsem pokušení a dala jsem si steak s grilovanou zeleninou. Porce mi dala "trošku" zabrat, ale zvládla jsem to. Byla by totiž věčná škoda nechat víc, než jen kost.
Za mne i mou maminku mohu návštěvu restaurace Nejen dvorek vřele doporučit. Pokud budete chtít restauraci navštívit v době oběda, je lepší udělat si rezervaci. Restaurace je oblíbená a mívá plně obsazeno.
WOODILO design
WOODILO design není obyčejná pražírna kávy. Zastavit se tady na kávu je opravdový zážitek. Historie a moderní nábytek se tu kloubí s přítmím a přírodou.
WOODILO design najdete v Machoňově pasáži v Pardubicích. Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. Projektantem pasáže je architekt Ladislav Machoň.
Machoňova pasáž si dodnes zachovala své kouzlo, které pražírna kávy WOODILO design zachovala. Své interiéry doplnila o moderní nábytek a mechové obrazy.
V pražírně kávy si můžete vychutnat nejen výbornou čerstvě praženou kávu, ale můžete tu načerpat energii do zbytku dne. Obsluha v kavárně je milá a rychlá. Při výběru kávy vám poradí. Jako velký bonus této pražírny vidím i to, že ke kávě nabízí zdarma karafu vody s citronem. Kávu si můžete vzít i s sebou nebo si můžete zakoupit i kávu pro domácí přípravu ☕
Za mne byla návštěva pražírny kávy WOODILO design příjemným zastavením při objevování krás Pardubic. Vám mohu její návštěvu vřele doporučit.
Pohádková zahrada, Pardubice
Pohádková zahrada je místo, kde se setkávají lidé a zvířata. Bydlí tu kozy, ovce, poníci, prasátka, oslík Rasty, lamy, králíčci, morčátka, želvičky, agamy, křepelky, kočičky, psi a spousta ptáků od papoušků přes různé druhy slepic a kohoutů až po husy. Všechna zvířata byla zachráněná z nevyhovujících podmínek velkochovů, malochovů či jatek.
Zvířata jsou přátelská a moc ráda se nechají pohladit. Dozvíte se o nich mnoho zajímavých informací od jména, původu i jejich osudu.
V Pohádkové zahradě si přijde na své každý, kdo má rád zvířata. Děti i dospělí. Každý, kdo v dobrém přichází, je tu vítán. Vstupné pro děti je 60,-Kč, pro dospělé 80,-Kč. Pro mne byla návštěva Pohádkové zahrady více jak návštěva v ZOO. Podpořila jsem dobrou věc, pomazlila se se zvířaty a odnesla jsem si krásnou vzpomínku.
!!! Chlupáčům není vstup povolen !!!