Do Milevska nejen do kláštera a na maškary
Milevsko, jihočeské město ležící mezi Pískem a Táborem každého turistu mile překvapí. O milevském klášteře a maškarním průvodu se toho napsalo už mnoho, ale věděli jste, že v Milevsku můžete obdivovat i krásné vily z let dávno minulých a navštívit Muzeum milevských maškar?
V České republice snad není města, které by nebylo něčím vyhlášené. Město Milevsko je vyhlášené právě klášterem premonstrátů. Při procházce městem však potkáme mnoho dalších krásných míst. Například v centru Milevska, na náměstí E. Beneše, si můžeme prohlédnout více zajímavých staveb.
Dominantou náměstí E. Beneše je bezpochyby kostel sv. Bartoloměje, vybudovaný v polovině 19. stol. v neorománském stylu podle projektu architekta Maxmiliána Šimanovského. Nachází se na místě pozdně gotického kostelíka z roku 1524.
Jen o pár kroků dál si můžeme prohlédnout budovu Nové radnice, vystavěné v letech 1900 – 1902 v novorenesančním slohu. Sgrafitová výzdoba na průčelí do náměstí byla vytvořena roku 1936 místním malířem Oldřichem Pejšou. Od roku 2012 je tato budova na seznamu památek.
Na druhé straně náměstí, naproti lavičce zvoucí do Muzea milevských maškar si můžeme prohlédnout budovu staré fary, barokní budovu z roku 1715. V roce 1729 byla k faře přidělená zahrada pod Hůrkami. Fara sloužila jako příbytek milevských děkanů, až do roku 1852. Poté byla budova starého děkanství pronajímána různým nájemcům. Budova byla klášterním majetkem až do roku 1937, kdy byla prodána do soukromého vlastnictví. Vedle budovy staré fary si můžeme prohlédnout budovu Staré radnice.
Kousek od náměstí, za autobusovým nádražím, se ukrývá malý parčík. V parčíku Na Hůrkách si můžeme prohlédnout pomník věnovaný českému akademickému malíři Karlu Stehlíkovi. Můžeme se tu také posadit na jednu z mnoha laviček a užít si krásný výhled nejen na milevský klášter.
Když máme prohlídku centra Milevska za sebou, měli bychom se vypravit k milevskému klášteru, kam nás dovede mnoho cest. Můžeme jít Masarykovou ulicí a následně přes park s žulovým sympoziem. Můžeme se také vydat Sokolovskou ulicí kolem budovy bývalé synagogy, postavené v roce 1914 v kubistickém stylu, která svému účelu sloužila do druhé světové války. Ke klášteru můžeme také dojít ulicí U Bažantnice, a přejít kamenný mostek s křížem a sochou svatého Jana Nepomuckého z roku 1857, který je dnes kulturní památkou. Ať se vydáme jakoukoli z těchto cest, čeká nás příjemná procházka městem a během chvilky budeme u svého cíle, kláštera premonstrátů.
Vznik premonstrátského kláštera v Milevsku se datuje do roku 1184. Jedná se tak nejstarší klášter v jižních Čechách. V této době se zde začala budovat největší jihočeská románská stavba, bazilika Navštívení Panny Marie, jejíž finální stavební úpravy byly dokončeny během 14. století a která je dodnes dominantou kláštera.
Součástí kláštera je také Milevské muzeum, které svým návštěvníkům nabízí několik expozic. V suterénu se nachází archeologická expozice, v přízemí jsou vystaveny památky na dějiny města a částečně i kláštera, první patro je koncipováno jako muzeum pro celou rodinu a v druhém patře se nachází výstavní sál, který slouží k pořádání krátkodobých výstav.
Vedle milevského kláštera se nachází milevský hřbitov, jehož dominantou je římskokatolický hřbitovní filiální kostel sv. Jiljí, postavený v románském slohu. Kostel sv. Jiljí je vedený v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
Při návštěvě Milevska můžete navštívit mnoho dalších míst. V ulici Generála Svobody si můžete prohlédnout krásné vily. Kousek za premonstrátským klášterem si můžete projít křížovou cestu a pokračovat k Vášovu mlýnu, kde si můžete prohlédnout mlýnské kolo a také se občerstvit. Můžete se také projít k židovskému hřbitovu na Židovně a kousek za Milevskem si můžete prohlédnout krásný železniční viadukt, který byl do provozu uveden 21. listopadu 1889.
Míst k vidění je v Milevsku opravdu mnoho a půl dne vám na prohlídku tohoto města stačit nebude. Když se rozhodnete v Milevsku zůstat přes noc, doporučíme vám penzion Stodola, který jsme sami vyzkoušeli a byli jsme nadmíru spokojeni. A pokud byste hledali místo kde se dobře najíst, restaurace Stodola je vám k dispozici. Dobré reference má i penzion a restaurace U Broučka, ale ten jsme sami nevyzkoušeli. A pokud byste si chtěli prohlédnout Milevsko netradičně a rádi luštíte šifry a hlavolamy, Milevskem vás také provede venkovní hra pro celou rodinu i partu přátel a kamarádů Tuláčkova stezka hlavolamů.