Plzeň
Plzeň je okresní i krajské město v Plzeňském kraji. Leží na soutoku řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, z nichž vzniká řeka Berounka. V Plzni žije více než 50 % obyvatel Plzeňského kraje.
V Plzni se nachází mnoho zajímavých míst. V centru Plzně, na náměstí Republiky, najdeme katedrálu sv. Bartoloměje. Sídelní katedrála plzeňského biskupa byla založena pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka. Katedrálu i s hrobkou si lze prohlédnout. Je otevřena a vstupné se zde nehradí.
Součástí katedrály sv. Bartoloměje je vyhlídková věž. Věž katedrály je považována za nejvyšší gotickou kostelní věž v Čechách a její výška je 102,6 metrů. Po vystoupání na vyhlídkový ochoz ve výšce 62 metrů nad zemí se před vámi rozprostře nezapomenutelný výhled na historické jádro a okolí města. Vstupné do věže činí 90,-Kč pro dospělého.
Na náměstí Republiky najdeme morový sloup. Morový sloup byl postaven roku 1681 v renesančním slohu. Nejvyšší plastika plzeňské Madony na sloupu je doplněna osmi svatými na podstavci. Dalšími zajímavými zastavení na náměstí Republiky jsou nevšední kašny a socha Spejbla a Hurvínka. Okolo náměstí si pak můžeme prohlédnout několik historických budov.
Zajímavým zastavením jsou i sady, které najdeme nedaleko náměstí Republiky. V Kopeckého sadech je k vidění socha koně, pomníky Bedřicha Smetany a Martina Kopeckého. Za zmínku stojí i historický meteorologický sloup. V navazujících Šafaříkových sadech najdeme další sochu Spejbla s Hurvínkem i lavičku Václava Havla. V Křižíkových sadech si pak můžeme prohlédnout pomník Františka Křižíka.
Kousek za Křižíkovými sady a zároveň nedaleko náměstí Republiky můžeme navštívit Masné krámy. Budova masné tržnice s typickým štíhlým cimbuřím byla postavena v roce 1392. Z doby gotiky má budova trojlodní půdorys. V roce 1856 byla vyvýšena její středová část. Budova sloužila jako tržnice do 2. světové války, potom zde bylo skladiště. V roce 1962 měla být zbourána, ale o tři roky později bylo rozhodnuto o využití budovy jako výstavní síně Západočeské galerie. O deset let později od vydání demoličního výměru zde byla otevřena výstavní síň, která se zde nachází do dnešní doby.
Za Masnými krámy, v ulici Pražská, se nachází Černá věž. Hranolová vodárenská věž s jehlanovou střechou má pět pater a je součástí staré vodárny. Ta byla postavena v první polovině 16. století poté, kdy město bojovalo s poklesem spodní vody a následným problémem se zásobováním. Až do pozdně klasicistní přestavby v polovině 19. století se podoba věže neměnila. V letech 1845–1849 provedli Romuald a František Božkové z Prahy modernizaci vodárny, zároveň byla věž přestavěna a zvýšena plzeňským stavitelem Kristiánem Lexou. Současná podoba pochází pravděpodobně z roku 1922. V té době se již nevyužívala k původnímu účelu. Věž je na seznamu kulturních památek České republiky. Dnes si můžete prohlédnout část čerpacího stroje z roku 1847, komory pro vodní sloupy nebo repliku vodního kola pohánějícího vodní stroje. Věž je součástí prohlídky historického podzemí.
V Plzni je samozřejmě k vidění mnoho dalších míst. Tipy na výlety z Plzně a okolí budeme dále doplňovat.