Cheb
Cheb je okresní město v Karlovarském kraji, ležící 40 km jihozápadně od Karlových Varů a 5 km od hranic s Německem na řece Ohři. První historicky dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska, pochází z roku 1061. Do konce druhé světové války byla převážná část obyvatelstva německá a Cheb byl důležitou součástí Sudet.
Jedním z nejznámějších míst v Chebu je Špalíček, který stojí na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Jedná se o unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů ze 14. století. Špalíček tvoří ve skutečnosti 2 bloky tří až čtyřpatrových domů rozdělených uzoučkou Kramářskou uličkou, která je široká pouhých 160 cm. Netrpíte-li tedy klaustrofobií, můžete si Špalíčkem projít. Ulička je volně přístupná.
Zajímavým místem v Chebu je i krytá dřevěná lávka přes řeku Ohři. Krytá lávka pro pěší je 40 m dlouhá a 3 m široká. Původní lávka byla zničena na konci 2. sv. války, o několik let později byla obnovena a roku 1985 se dočkala ocelové konstrukce.
Kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty láká k návštěvě. Kostel svatého Mikuláše je katolický farní kostel, a zároveň nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí, v severovýchodním rohu náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Původně byl vystavěn jako trojlodní románská bazilika, během své existence však několikrát vyhořel a byl rozsáhle přestavován. Kostel je otevřený a jeho návštěvu můžeme vřele doporučit. Vstupné do kostela a do kostelní krypty není zpoplatněné, ale za vchodem je kasička, kde je informace, že je vstupné dobrovolné. U kasičky je uvedeno, že ideální výše vstupného je 20,-Kč.
Součástí kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty je i vyhlídková věž. Vyhlídka na věži kostela nabízí po zdolání 170 schodů krásný pohled na město Cheb. Do věže se hradí symbolické vstupné 20,-Kč. Zde je třeba mít po ruce dvacetikorunovou minci. Vstupné se vkládá do automatu.
V centru Chebu najdeme i nepřeberné množství uliček. Zorientovat se v nich není vůbec snadné. Točí se a kříží. Jít podle mapy by v těchto uličkách byla škoda. V těchto uličkách doporučujeme jít kam vás oči a nohy povedou. Potkáte mnoho krásných budov, soch i malých náměstí. A až se z uliček vymotáte, narazíte na směrovku na místní infocentrum nebo hrad. Tady už bude jen na vás, zda se vydáte na prohlídku hradu nebo k infocentru na náměstí.
Hrad byste podle nás minout neměli. Vstupné na hrad pro dospělého stojí 100,-Kč a za tuto částku uvidíte opravdu mnoho. Prohlédnete si dravce i expozice ošacení z různých dob. V hradní kapli najdete alchymistickou laboratoř. Z Černé věže budete mít Cheb a jeho okolí jako na dlani. Můžete se také zastavit v expozici zbraní z různých dob a seznámíte se i s historií poprav. Můžete si také prohlédnout vězně v šatlavě, kde nechybí ani myší spolubydlící.
Na prohlídku chebského hradu doporučuji vyhradit si více času. Čas na hradě rychle uteče a dvě hodiny tu není čas vůbec žádný. Protože se na hradě neprodává občerstvení, doporučuji mít s sebou dostatek vody. V případě potřeby je možné natočit si vodu do lahve z místního kohoutku.
Na samotnou prohlídku města Chebu ani víkend nestačí. Je tu mnoho zajímavých míst, která stojí za vidění.