Cheb

Cheb je okresní město v Karlovarském kraji, ležící 40 km jihozápadně od Karlových Varů a 5 km od hranic s Německem na řece Ohři. První historicky dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska, pochází z roku 1061. Do konce druhé světové války byla převážná část obyvatelstva německá a Cheb byl důležitou součástí Sudet.
Výlety a volný čas
Špalíček
Špalíček je jeden z hlavních symbolů Chebské architektury. Jedná se o unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů ze 14. století, který najdete v severní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Městská památková zóna
Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Najdete tu hrad, kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem, v okolí hradu je mnoho krásných uliček a malých náměstí.
Dřevěná lávka
Původní dřevěná krytá lávka byla zničena na konci války v roce 1945 a následně byla obnovena v roce 1949. Dnes je lávka v dobrém stavu spojuje piknikovou lávku s blízkých hradem.
Hrad
Na místě původního slovanského osídlení nechala hrabata z Vohburgu v první polovině 12. století postavit kamenný hrad. V roce 1165 Cheb získal císař Friedrich I. Barbarosa a po stavebních úpravách v letech 1179–1188 jej začal využívat k pobytu při svých četných inspekčních cestách po říši, stal se tzv. císařským falcem. Úpadek hradu nastal po vpádu Francouzů v roce 1742.
Kostel sv. Mikuláše a vyhlídková věž
Kostel svatého Mikuláše je katolický farní kostel, a zároveň nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí, v severovýchodním rohu náměstí Jiřího z Poděbrad. Původně byl vystavěn jako trojlodní románská bazilika, během své existence však několikrát vyhořel a byl rozsáhle přestavován.
Doporučujeme

Kavárna U Křížovníků
Při návštěvě Chebu jsme dostali chuť na zmrzlinu. Protože s jídlem neradi chodíme, rozhodli jsme se, že se zastavíme v první kavárně, kterou cestou potkáme. K našemu velkému překvapení jsme jako první narazili na neobyčejnou kavárnu U Křížovníků.
Na první pohled se zdálo, že má nenápadná kavárna zavřeno, ale nebylo tomu tak. Byť jsme do kavárny vstoupili před čtvrtou hodinou odpolední, obsluha nás už mezi dveřmi informovala o tom, že v pět zavírají a jestli si tedy něco dáme. Objednali jsme si dvě malinové limonády, dvě espressa, horké maliny a karamelový pohár. Vše nás stálo 335,-Kč.
Na zahrádce jsme si na objednávku chvilku počkali. Poháry, káva i malinovka za čekání stály. Příjemně jsme si odpočinuli a vyrazili jsme dál do víru Chebu.
Kavárna U Křížovníků je na první pohled nenápadná kavárna, která se neliší od jiných. Ale zdání klame. Jedná se o kavárnu s cukrárnou, kde obsluhují studenti místní integrované střední školy. Dorty jsou také výrobky místních studentů.
Protože nebyla k dostání bezlepková varianta zákusků, výrobek místních studentů jsme neochutnali. Ale přes vitrínu vypadaly dorty i štrůdl moc lákavě. Protože nás tento projekt moc zaujal, museli jsme se s vámi o naší návštěvu podělit i v tomto čísle e-magazínu. Byť měla obsluha menší nedostatky, bereme je s rezervou. Svou práci se každý učí. A když studenti mají takovouto příležitost, rádi je podpoříme. Až se do Chebu opět vrátíme, určitě se zastavíme i v místní kavárně. A vy můžete také. Je kousek pod hradem a poznáte jí podle kryté zahrádky.
Bagel Lounge
V restauraci Bagel Lounge jsme si objednali si 3 amigos bagely (279,-Kč), menší varianty nejoblíbenějších bagelů, bezlepkový bagel kebab chicken (169,-Kč), okurkovou limonádu, limonádu z černého bezu a dvě malinovky (každá limonáda 69,-Kč), salad mix (59,-Kč), hranolky (79,-Kč). Návštěvu této restaurace jsme si moc užili. Ze zahrádky restaurace byl krásný pohled na náměstí i na jeho dominantu Špalíček. Za brunch jsme utratili 862,-Kč. A protože nám bagely z Bagel Lounge zachutnaly, těšíme se na další návštěvu.
