Nepomuk
Městečko Nepomuk se nachází v Plzeňském kraji. První písemná zmínka o Nepomuku souvisí se založením nedalekého cisterciáckého kláštera v roce 1144. Již dříve existující osada Nepomuk, původně zvaná Pomuk, se postupně stala trhovou vsí a centrem správy, řemesel a obchodu pro rozlehlou klášterní doménu. Ve 13. století bylo uděleno Nepomuku hrdelní právo.
V Nepomuku jsou dva kostely, kostel sv. Jakuba na Přesanickém náměstí, který vznikl v polovině 12. století a v letech 1290–95 byl přestavěn v gotickém slohu, a kostel sv. Jana Nepomuckého, který se nachází v samém srdci města. Kostel sv. Jana Nepomuckého je postavený podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Podle legendy stával na jeho místě rodný dům sv. Jana Nepomuckého.
Na náměstí v Nepomuku stojí několik historických domů. V Janotovském domě, domě s číslem popisným 63, najdeme městský úřad. Dům se jmenuje po Janotu Rommerovi, zelenohorském hejtmanovi, který dům vlastnil ve 20. letech 17. století. Od roku 1911 je dům majetkem města a sídlí v něm městský úřad.
Dům s číslem popisným 126 je bývalou piaristickou kolejí. Kolej byla založena v roce 1707. V letech 1862 – 1868 vznikla podle návrhu J. Straky na místech původních domů nová budova koleje. V roce 1865 začal ústav fungovat jako poslední piaristická fundace v Čechách. Kolej definitivně zanikla v roce 1950 v souvislosti s komunistickou represí proti církevním řádům. Do roku 1995 zde sídlila základní škola.
Kousek nad náměstím se nachází zámeček Zelenohorská pošta, který 150 let jako pošta fungoval. Budovu nechal jako své sídlo postavit tehdejší hejtman v roce 1672. Zelenohorskou poštu doplňuje hospodářský dvůr a další stavby. Zámeček zaujme bohatou štukovou výzdobou průčelí z konce 19. století.
Za nejznámější stavbu z celého Nepomuku je považován zámek Zelená Hora, který se však nachází v katastru obce Klášter. Raně barokní zámek nechali postavit na místě původního hradu Šternberkové v letech 1669-71. Postupem let se majitelé střídali. V letech 1945-1990 prostory využívaly oddíly pomocného technického praporu. Tato skutečnost se stala inspirací pro děj románu Černí baroni od M. Švandrlíka. V blízkosti objektu se nachází gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z druhé poloviny 15. století. Zajímavostí je, že zde byl v roce 1817 nalezen tzv. Zelenohorský rukopis.
V Nepomuku je k vidění mnoho dalších zajímavých míst. Od soch, přes pamětní desky až po další historické budovy. Za návštěvu stojí muzeum veteránů, které se nachází v zámečku Zelenohorská pošta, nebo Svatojánské muzeum, kde se nachází sbírka uměleckých děl a devocionálií z 18. až 20. století týkající se svatojánského kultu. Projít se Nepomukem a jeho okolím můžete po naučné stezce Pod Zelenou Horou.