Březnice, malebné ale ne moc známé středočeské městečko
Březnice je středočeské městečko ležící jen několik málo kilometrů od Příbrami. První písemná zmínka pochází z roku 1224, kdy prameny hovoří o rodu Buziců, který založil v místech dnešního městečka tržní osadu, nacházející se při tzv. Zlaté stezce.
Dominantou Březnice je kostel sv. Františka a sv. Ignáce, zbudovaný v letech 1642–50 italským architektem a stavitelem Carlo Luragem, který stojí na březnickém náměstí a jehož interiéry zdobí bohatá štuková výzdoba a obraz sv. Františka Xaverského od Karla Škréty.
Dalším zajímavým zastavením je kamenný most přes řeku Skalici, který byl postaven roku 1899. Na krajích mostu na hranolových pilířích stojí čtyři pískovcové sochy - Ukřižování, Panny Marie Bolestné, sv. Dismase a sv. Jana Nepomuckého. Na kamenný most je nejhezčí pohled za Sadové ulice.
Nedaleko za kamenným mostem můžete spatřit kamenné hradby a kovovou bránu, hlavní vstup do březnického zámku a zámecké zahrady.
Zámek nechal po roce 1531 vybudovat císařský rádce Jiří Lokšanský z Lokšan. Renesanční zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu. Později byl zámek barokně upraven, původní vzhled si však zachoval dodnes. Největší úpravy interiérů nechali v průběhu 18. a 19. století provést příslušníci uherského rodu Pálffyů z Erdödu. K zámku patří kromě anglického parku renesanční bylinná zahrádka.
Kolem zámku se nachází rozlehlý zámecký park. V parku je několik rybníků a modrý kříž, který se podle pověsti nachází na místě, kde byl vykopán poklad. Tímto pokladem měla manželka pána březnického panství vykoupit svého manžela Františka Ženíška ze zajetí Turků.
V Březnici je k vidění mnoho zajímavých domů. Některé najdeme na náměstí, jiné jsou rozeseté po celém městečku. Na náměstí jsou také k vidění historické meteorologické sloupy. Jen kousek od náměstí je možné navštívit bývalou synagogu. Bývalá synagoga dnes slouží jako muzeum Březnických Židů a nachází se v centru malého ghetta jménem Lokšany. To vyrostlo v první polovině 18. století po povinném přemístění Židů a tvoří jej 24 barokních domů, z nichž nejznámější a největší je Popperův palác.
Březnici stojí za to projít si celou. Nakouknout do vedlejších uliček, projít se zámeckým parkem, a když vás přepadne chuť na sladké, můžete se zastavit v jedné z místních cukráren.