Kácov, městečko známé svým pivovarem
Kácov, městečko ležící na řece Sázavě, jen několik málo kilometrů od Zruče nad Sázavou a vodní nádrže Švihov. Dominantou Kácova je zámek, který najdeme v srdci Kácova.
Historie kácovského zámeckého sídla se začala psát v polovině 14. století, kdy na jeho místě vznikla středověká tvrz. V polovině 17. století byla tvrz přestavěna na jednoduchý barokní zámek, který získal svou dnešní podobu po rozsáhlých úpravách v letech 1727 až 1733. Později byl zámek propojen chodbou se sousedním kostelem. Nyní je zámek z důvodu rekonstrukce i nadále uzavřen a nepodařilo se nám zjistit, kdy se plánuje jeho opětovné otevření.
Nedaleko kácovského zámku stojí pozdně barokní sloup z roku 1730. Na vrcholu stojí socha Panny Marie, pod ní jsou rozmístěny sochy čtrnácti pomocníků spolu se sv. Janem Nepomuckým a sv. Josefem.
Po prohlédnutí budovy zámku a pozdně barokního sloupu jsme se vydali k řece Sázavě. Cestou jsme se zastavili u místního pivovaru, který nedávno prošel rekonstrukcí. Pivovar vznikl v roce 1457 a dnes vaří několik druhů piv a dokonce vaří i pivo kvasnicové. V Kácovském pivovaru je možné domluvit si exkurzi.
U Kácovského pivovaru jsme se prošli kolem řeky Sázavy. Procházka nám netrvala dlouho, ale stála za to. Od Sázavy jsme se vydali ke kostelu narození Panny Marie, který se nachází vedle kácovského zámku. Původně gotický kostel ze 14. století byl v první polovině 18. století zbarokizován a roku 1819 byl upraven empírově. V roce 1862 byl kostel znovu přestavěn. Trojlodní stavba s pravoúhlým presbytářem, se sakristií a oratoří je spojen dlouhou krytou chodbou s místním zámkem.
Nakonec jsme se prošli celým Kácovem. Prohlédli jsme si dům, kde žil Jan Valerián Jirsík, český katolický duchovní, spisovatel, vlastenec a národní buditel. Prohlédli jsme si místní domy a sochy a došli jsme až k železnému mostu přes řeku Sázavu, který se nachází kousek od vlakového nádraží. Na jídlo jsme se zastavili v restauraci hotelu Kácov, kterou vám můžeme vřele doporučit.